COMUNICAT DE PRESĂ – ASOCIAȚIA Mai Mult Verde

ROMÂNIA PLANTEAZĂ PENTRU MÂINE
PĂDUREA COMUNITARĂ CAMA
– SÂMBĂTĂ 18 NOIEMBRIE 2023 –
Vă invităm alături de noi sâmbătă, 18 noiembrie 2023,la o nouă acțiune de plantare în Pădurea Comunitară Cama, ocazie cu care vom planta 10.000 de puieți din diverse specii și ne vom bucura împreună de o zi în mijlocul unei comunitățiformate în jurul primei păduri comunitare din România.
Acțiunea face parte din campania ROMÂNIA PLANTEAZĂ PENTRU MÂINE organizată de Asociația MaiMultVerde în parteneriat cu OMV Petrom, cu sprijinul Primăriei Giurgiu.
Pentru că ne propunem mai mult decât simple acțiuni de plantare și igienizare, ne dorim să construim o comunitate dedicată naturii în jurul Pădurii Cama formată din giurgiuveni dornici să-și petreacă timpul liber în natură, bucureșteni pasionați de turism alternativ, reprezentanți ai instituțiilor publice locale, școlilor, companiilor și organizațiilor nonguvernamentale.
„România plantează pentru mâine” este cea mai importantă inițiativă privată de plantare din România. În 2023, campania ajunge preponderent în orașe. Până acum, au fost plantați peste 2.000.000 de puieți pe o suprafață de 450 de hectare.
PROGRAMUL ZILEI
➡️09:30 – 10:00 sosirea în Giurgiu la locul de plantare: mic dejun, ceai, apă, suc;
➡️10:00 – 10:30 înscriere, instructaj plantare, distribuire kit voluntar;
➡️10:30 – 13:30 plantare RUNDA 1;
➡️13:30 – 14:00 masa de prânz (fel principal și desert);
➡️14:30 – 16:00 plantare RUNDA 2 (optională);
➡️16:00 final plantare, sesiune foto, impresii.

Ultima modificare: 09.11.2023 – 13:51 de către Administrator

Anteriorul Anunț – Concurs De Promovare Pentru Personalul Contractual Din Aparatul De Specialitate Al Primarului Municipiului Giurgiu